Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Informacja do rodziców na temat nadzoru nad przedszkolami i placówkami sprawującymi opiekę nad dziećmi w wieku przedszkolnym

Szanowni Rodzice,

zanim podejmiecie Państwo decyzję o wyborze placówki dla swojego dziecka, która ma zapewnić jemu właściwą opiekę przede wszystkim wskazane byłoby uzyskanie informacji w gminie czy dana placówka istnieje w ich ewidencji. Zgodnie z przepisami prawa opieką objęte mogą być dzieci do 3 roku życia w formach żłobka lub klubiku dziecięcego oraz od 3 roku życia, w szczególnych przypadkach od 2,5 roku do 6 roku życia w przedszkolach i innych formach przedszkolnych. Wszystkie placówki przedszkolne są objęte nadzorem pedagogicznym prowadzonym przez kuratora oświaty i znajdują się w bazie szkół i placówek, którą można odnaleźć na stronie www.kuratorium.szczecin.pl w zakładce: wykaz szkół i placówek.

Poniżej przedstawiam informację na temat istniejących w Polsce form opieki nad dziećmi wynikających z przepisów prawa.

  1. Zgodnie z ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi do lat 3 (Dz.U. z 2011r. Nr 45 poz. 235 z późn. zm.) każda nowo powstająca placówka zajmująca się opieką nad dziećmi w wieku do 3 lat w formie żłobka lub klubu dziecięcego, powinna być wpisana do rejestru prowadzonego przez urząd gminy. Placówki prowadzące działalność gospodarczą, polegającą na sprawowaniu opieki nad dziećmi powstałe przed wejściem w życie ww. ustawy miały 3 lata na dostosowanie się do nowych przepisów i zgłoszenie placówki do rejestru. Nadzór nad warunkami i jakością prowadzonej opieki w tych placówkach sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent właściwy, ze względu na miejsce prowadzenia placówki. Nie podlegają one nadzorowi kuratora oświaty, pomimo, że w części z nich w nazwie widnieje określenie „przedszkole” lub „punkt przedszkolny”.
  2. Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty ( t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 2156 z późn. zm.) w polskim systemie oświaty dzieci w wieku od 3-6 lat objęte są wychowaniem przedszkolnym. Wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach publicznych lub niepublicznych, w tym przedszkolach z oddziałami integracyjnymi, przedszkolach specjalnych, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego tj. w zespołach wychowania przedszkolnego i punktach przedszkolnych. Placówki niepubliczne mogą zakładać osoby prawne i osoby fizyczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego tj. gminę. Wpisu do ewidencji dokonuje się w ciągu 30 dni od daty zgłoszenia, a organ, który dokonał wpisu doręcza z urzędu zgłaszającemu zaświadczenie o wpisie do ewidencji, a jego kopię przekazuje kuratorowi oświaty. Publiczne i niepubliczne przedszkola i inne formy wychowania przedszkolnego realizują programy wychowania przedszkolnego uwzględniające podstawę programową wychowania przedszkolnego i zatrudniają nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje określone odrębnymi przepisami. Kurator oświaty sprawuje nadzór pedagogiczny nad publicznymi i niepublicznymi przedszkolami i innymi formami wychowania przedszkolnego.

Zachodniopomorski Kurator Oświaty

Maria Borecka

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.