Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Oświadczenie lustracyjne

Na podstawie ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (tekst jednolity Dz.U. z 2017 r. poz. 2186) osoby pełniące funkcje publiczne zobowiązane są złożyć oświadczenie, dotyczące pracy lub służby w organach bezpieczeństwa państwa lub współpracy z tymi organami w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r., zwane „oświadczeniem lustracyjnym”. Powyższy obowiązek obejmuje osoby urodzone przed dniem 1 sierpnia 1972 r.

 

Oświadczenie lustracyjne składa się jednorazowo w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji publicznej (art. 7 ust. 2, zał. 1a do ustawy). W przypadku kolejnego kandydowania lub wykonywania funkcji publicznej, z którą związany jest obowiązek złożenia oświadczenia, należy - organowi właściwemu do przedłożenia oświadczenia - złożyć informację o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego (art. 7 ust. 3a, zał. 2a do ustawy).

 

Zgodnie z art. 4 pkt 45 ww. ustawy do osób pełniących funkcje publiczne zaliczono dyrektorów szkół publicznych lub niepublicznych.

 

Organem właściwym do przedłożenia, przez dyrektorów szkół województwa zachodniopomorskiego, oświadczenia lustracyjnego lub informacji o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego jest Zachodniopomorski Kurator Oświaty (art. 8 pkt 42).

 

W związku z tym wymagany dokument należy złożyć w zamkniętej kopercie z dopiskiem „oświadczenie lustracyjne” w kancelarii Kuratorium Oświaty w Szczecinie lub przesłać pocztą na adres: ul. Wały Chrobrego 4, 70-502 Szczecin. W przypadku błędnie wypełnionego dokumentu, dana osoba zostanie poinformowana o uchybieniach i konieczności ponownego jego złożenia.

 

Na podstawie art. 7 ust. 5 ustawy oświadczenia lustracyjne/informacje o uprzednim złożeniu oświadczenia lustracyjnego przekazywane są do Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej, celem rozpoznania w trybie określonym w ustawie z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Informacji w sprawie oświadczeń lustracyjnych udzielają pracownicy Wydziału Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli:

  • specjalista Krystyna Sawa-Stankiewicz, tel. 91 4427516,
  • specjalista Krystyna Gziut, tel. 91 4427515.

 

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.