Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Konferencja Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Państwowej Inspekcji Sanitarnej „Edukacja dla zdrowia”

18 kwietnia 2018 r w I LO w Szczecinie odbyła się konferencja Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty poświęcona programom edukacyjnym realizowanym w szkołach dotyczących zdrowego stylu życia. Konferencja skierowana była do przedstawicieli organów prowadzących, dyrektorów, koordynatorów szkół promujących zdrowie, pedagogów, nauczycieli (szczególnie przedmiotów przyrodniczych) szkół i placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego.

 

W konferencji wziął udział Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Jerzy Sołtysiak. 

 

W części pierwszej konferencji temat programów edukacyjnych realizowanych w szkołach przedstawiła dr n. med. Małgorzata Domagała-Dobrzycka specjalista zdrowia publicznego Zachodniopomorskiego  Państwowego  Wojewódzkiego  Inspektora  Sanitarnego  w Szczecinie. Następnie wystąpiła pani Daniela Arciszewska  - starszy wizytator Wydziału Wspierania Edukacji Kuratorium Oświaty w Szczecinie, a także koordynator wojewódzki Szkół Promujących Zdrowie wraz z panią Małgorzatą Majewską -  nauczycielką przyrody i biologii w Zespole Szkół Sportowych  w Szczecinie - konsultantem ds. nauczania biologii i promocji zdrowia w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia  Nauczycieli w Szczecinie. Obie panie poruszyły temat „Upowszechnienia idei programu Szkoła Promująca Zdrowie”. Upowszechnienie programu „Ruch i zdrowe żywienie” omówiła również pani Daniela Arciszewska. O Programie Rządowym „Bezpieczna  +”  mówiła pani Urszula Berlińska – Dyrektor Wydziału Kształcenia Branżowego Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

 

Część druga konferencji rozpoczęła się wykładem pani Katarzyny Parszewskiej - st. wizytatora Wydziału Wspierania Edukacji Kuratorium Oświaty  w Szczecinie -  „Promujemy zdrowy styl życia  - w kontekście przepisów prawa”. O prawidłowych nawykach żywieniowych i aktywności fizycznej (TF) mówiła pani Renata Stołecka – p.o. kierownika Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie  i Paweł Mayko – młodszy asystent Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji  Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Wytyczne dotyczące problemu „ciężkich tornistrów”  przedstawiła pani Anna Pielech-Gołąb - asystent Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Szczecinie. O praktykach  w szkole w związku z przeciążonymi tornistrami opowiedziała pani Małgorzata Matkowska – zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 im. J. Dąbrowskiego w Dębnie.

 

17 stycznia 2018 r. pani Minister Anna Zalewska oraz pan Minister Marek Posobkiewicz – Główny Inspektor Sanitarny podpisali deklarację o współpracy w zakresie programów zdrowotnych i edukacyjnych. W ślad za deklaracją  rozpoczął się  cykl konferencji w każdym województwie,  ponieważ podstawowym zadaniem współczesnej edukacji jest kształtowanie właściwych postaw życiowych poprzez wychowanie do zdrowia, profilaktykę oraz  tworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków nauczania. 

 

W załączeniu znajdują się materiały pokonferencyjne.

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Proszę pamiętać, że zawsze można zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności.

  Akceptuję pliki cookie na tej stronie.